Prominent & Leading 100% Export Oriented Unit from Nagpur, we offer puretrig 5000iu chorionic gonadotropin injection, chorionic gonadotropin injection, glutabright-600 glutathione for injection 600mg, human chorionic gonadotropin 10000iu, chorionic gonadotropin injection ip 10000 iu and puretrig 5000 iu chorionic gonadotrophin injection pfs.




₹ 438 / VialGet Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 1x1 |
| Brand | PURETRIG |
| Manufacturer | KT AGENCIES |
| Product Type | Finished Product |
| Usage/Application | Clinical |
| Injectable Form | Injection |
| Strength | 5000iu |
| Drug Strength | 10000iu |



₹ 399 / VialGet Latest Price
| Strength | 10000iu |
| Packaging Type | Vial |
| Drug Strength | 10000iu |
| Brand | HCGCAN |
| Packaging Size | 1x1 |
| Manufacturer | AMERICAN REMEDIES |
| Product Type | Finished Product |
| Injectable Form | Injection |



₹ 450 / VialGet Latest Price
| Strength | 600 mg |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Glutabright-600 |
| Form | Injection |
| Composition | Glutathione 600 |
| Medicine Type | Allopathic |



₹ 1500 / VialGet Latest Price
| Strength | 10000iu |
| Packaging Type | Vial |
| Brand | ZYDUS CADILA. |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Size | 1 Vial of 10000 Iu |
| Composition | Human chorionic gonadotropin 10000 iu |
| Injectable Form | Liquid |
| Manufacturer | Human chorionic gonadotropin (HCG) (10000IU) injection |
| Dose Strength | 10000Iu |
| Usage | To treat Growth Hormone Deficiency (GHD) |
Human chorionic gonadotropin is a hormone produced primarily by syncytiotrophoblastic cells of the placenta during pregnancy. The hormone stimulates the corpus luteum to produce progesterone to maintain the pregnancy. Smaller amounts of hCG are also produced in the pituitary gland, the liver, and the colon.



₹ 1500 / PieceGet Latest Price
| Strength | 10000iu |
| Packaging Type | Box |
| Manufacturer | KT Agencies |
| Packaging Size | 1 Vial of 10000 Iu |
| Product Type | API |
| Dose Strength | 10000Iu |
| Form | Tablet |
| Usage/Application | Hospital |
| Medicine Type | Allopathic |
| Brand | ZYDUS CADILA. |



₹ 438 / PieceGet Latest Price
| Strength | 5000 IU |
| Brand Name | Puretrig |
| Type | Highly Purified |
| Packaging Form | Pre-filled Syringe |
| Route of Administration | Subcutaneous (SC), Intramuscular (IM) |
| Prescription/Non prescription | Prescription |



₹ 490 / BoxGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Box |
| Strength | 25MG |
| Purity | <99% |
| Age Group | Adult |
| Usage/Application | Muscle Building |
| Dose | 25MG |
| Grade | A GRADE |
| Brand | ZYDUS |
| Packaging Size | 1X10 |
| Form | TABLET FORM |
| Quantity Per Pack | 100 TABLET |


₹ 1100 / BoxGet Latest Price
| Strength | 500mg |
| Packaging Size | 10x10 Tablets |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Types | Box |
| Composition | Carisoprodol 350mg |
| Treatment | Pain Killer |
| Form | Tablet |


₹ 150 / StripeGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Stripe |
| Strength | 25 mg |
| Dose | 25MG |
| Packaging Type | Strip |
| Drug Strength | 25MG |
| Product Type | Finished Product |
| Packaging Size | 10*10 |


₹ 650 / VialGet Latest Price
| Strength | 5000iu |
| Packaging Type | Vial |
| Product Type | Finished Product |
| Form | Tablet |
| Country of Origin | Made in India |


₹ 500 / BoxGet Latest Price
| Strength | 2mg |
| Grade | A grade |
| Purity | 99% |
| Brand | Progyanova |
| Packaging Size | 1x28 |
| Manufacturer | German remedies |
| Manufactured By | German remedies |
| Dose | As per directed by physician |
| Physical Form | Tablet |
| Packaging Type | Strip |

₹ 270 / UnitGet Latest Price
| Strength | 2mg |
| Usage/Application | Personal |
| Form Of Medicines | Tablet |
| Generic Name | Estradiol Valerate |
| Grade Standard | Pharma Grade |
| Packaging Type | Box |
| Pack Size | 28 Tablets |



₹ 250 / StripGet Latest Price
| Strength | 90mg |
| Packaging Size | 20*10 Tablets |
| Brand | Alcoxib |
| Usage | Rheumatoid arthritis |
| Manufacturer | Alkem Laboratories |
| Packaging Type | Strips |
| Prescription/Non-Prescription | Prescription |
| Composition | Etoricoxib 90mg |



₹ 180 / PieceGet Latest Price
| Packaging Size | 15 g |
| Brand | Evalon |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Type | Box |
| Manufacturer | Aspen |
| Composition | Estriol |



₹ 225 / PieceGet Latest Price
| Packaging Size | 100 ml, 100 ml |
| Brand | Olnature's |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Usage/Application | Personal |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Color | White |
| Gender | Female |
| Composition | Intimate Hygiene Cleanser |


₹ 290 / VialGet Latest Price
| Product Type | Finished Product |
| Packaging Type | Box |
| Injectable Form | Liquid |
| Usage/Application | Clinical |
| Medicine Type | Injection |
| Form | Liquid |
| Type Of Medicine | Allopathic |

₹ 199 / BottleGet Latest Price
| Brand | Cramptru |
| Treatment | Kidney And Liver Disease |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Size | 10 X 10 Tablet |
| Form | Tablet |
| Shelf life | 24 Months |
| Packaging type | Box |

₹ 150 / StripeGet Latest Price
| Strength | 50 mg |
| Dose | As Directed by physician |
| Drug Strength | ENCLOMIPHENE citrate 50 mg |
| Product Type | Finished Product |
| Packaging Size | 4 tablet |
| Packaging Type | Strip |
| Strength Millilitre | 50 mg |
| 1 Box Contain Bottle | 40 tablet |
| Salt | ENCLOMIPHENE citrate |
| Manufactured By | Signature |
Enclomiphene is used to raise serum total testosterone levels while maintaining sperm counts in the normal range in men with secondary hypogonadism.

₹ 200 / BoxGet Latest Price
| Strength | 100 mg |
| Brand | GESTOSERV-100 |
| Packaging Type | Strip |
| Manufacturer | LEEFORD |
| Packaging Size | 1*10 CAPSULES |
| Form | CAPSULES |
| Manufactured By | LEEFORD |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 200 / StripeGet Latest Price
| Strength | 200 mg |
| Dose | Progesterone 200 mg |
| Packaging Type | Strip |
| Form | Capsule |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 150 / STRIPEGet Latest Price
| Packaging Size | 10 X 10 Tablet |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | API |
| Composition | Clomifene |
| Form | Tablet |
| Manufactured By | Healing Pharma |
| Usage/Application | Hospital |
| Medicine Type | Allopathic |
| Brand | Fertogard-50 |
| Strength | 50mg |

₹ 290 / VialGet Latest Price
| Quantity Unit | Vial |
| Packaging Size | 5 x 2ml |
| Prescription/Non Prescription | Prescription |
| Dose | As Directed By Physician |
| Medicine Type | Allopathic |
| Usage/Application | Commercial |

₹ 300 / UnitGet Latest Price
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Size | 100ml |
| Type Of Packaging | Box+Bottle |
| Form Type | Liquid |
| Grade Standard | Super |
| Ph Value | 7-8 |
| Product Type | Vaginal Wash |

₹ 650 / UnitGet Latest Price
| Brand | Premarin |
| Usage/Application | Vaginal Use |
| Type | Vaginal Cream |
| Usage | Vaginal Use |
| Shelf Life | 36 Mnonths |
| Prescription/Non Prescription | Prescription |
| Packaging Type | Tube |

₹ 599 / PieceGet Latest Price
| Packaging Type | Tube |
| Usage | Hospital |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 14 gm |
| Medicine Type | Allopathic |
| Brand | Premarin |

₹ 250 / STRIPEGet Latest Price
| Brand | Diane-35 |
| Packaging Type | Box |
| Packaging Size | 21 Tablet |
| Compsition | Cyproterone Acetate I.P. + Ethinylestradio |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form | Tablet |
| Manufacturer | Zydus |

₹ 40 / PieceGet Latest Price
| Brand | Olnature's |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Size | 100 ml |
| Type Of Packaging | Bottle |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Color | Black |
| Composition | Intimate Hygiene Cleanser |



₹ 80 / VialGet Latest Price
| Pack Size | 10x1ml |
| Pack Type | Vial |
| Grade Standard | Super |
| Medicine Type | Injection |
| Packaging Size | 10X1ml |
| Composition | Hyoscine Butylbromide IP |
| Form | Liquid |



₹ 198 / BOXGet Latest Price
| Strength | 100 mg / 200 mg |
| Shelf life | 24 months |
| Brand | Eilecan-CL |
| Packaging Size | 10 X 1 X 3 Capsule |
| Composition | Clindamycin + Clotimazole Vaginal Suppositories |
| Medicine Type | Allopathic |
| Packaging Type | Box |
| Form | Capsules |

₹ 299 / StripGet Latest Price
| Strength | 0.10mg |
| Usage/Application | Clinic |
| Form Of Medicines | Allopathic |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Finished |
| Type Of Medicine | Tablets |



₹ 200 / StripGet Latest Price
| Strength | 300 mg |
| Dose | As Per Doctor |
| Packaging Size | 10x10 |
| Packaging Type | Box |
| Product Type | Finished Product |
| Usage/Application | Clinical |
| Injectable Form | Capsule |


₹ 760 / VialGet Latest Price
| Strength | 75iu |
| Dose | 75iu |
| Drug Strength | 75iu |
| Product Type | Finished Product |
| Packaging Size | 1*1 |
| Packaging Type | Vial |
| Injectable Form | Liquid |
| Usage/Application | Treatment Of Infertility In Women |
| Manufactured By | Gufic Bioscience Ltd |
| Medicine Type | Allopathic |

₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Packaging Size | 1 ml |
| Medicine Type | Allopathic |
| Brand | Cipla |
| Usage/Application | Clinical |
| Composition | Caffiene 20 mg/ml |
| Injectable Form | Liquid |
| Packaging Type | Vial |
| Shelf Life | 2 year |
| Dose | 10ml-20ml |
| Form Of Medicine | Injection |

₹ 200 / BoxGet Latest Price
| Form | Granules |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Type | Scahet |
| Treatment | Migraines |
| Packaging Size | 1x5gm |
| Gender | Female |
DR .SIDDHARTH (CEO & TREATMENT ADVISOR)
K T Agencies
4th Floor, Ganjipeth, Shop No 412, R Sandesh Dawa Bazaar Haj House, Central Avenue, Ganjipeth, Berar, Trading Company, GANJIPETH, Nagpur - 440018, Maharashtra, India
































