ALL INHEALER , NASAL SPARY , RESULE




₹ 120 / StripeGet Latest Price
| Strength | 600 mg |
| Form | Tablet |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Acestine |
| Composition | N Acetylcysteine |
| Medicine Type | Allopathic |



₹ 299 / StripeGet Latest Price
| Strength | 200mg |
| Packaging Size | 10 X 10 Tablet |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Pirfeekam-200 |
| Manufactured By | Kachhela Medex |
| Medicine Type | Allopathic |
| Form Type | Tablet |
| Composition | Pirfenidone |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 299 / StripeGet Latest Price
| Strength | 600mg |
| Packaging Size | 10 X 10 tablet |
| Treatment | This effect helps you to clear the mucus from your lungs so that you can breathe easier.When taken b |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Form | Tablet |
| Composition | N Acetylcysteine Effervescent |
| Usage/Application | Hospital |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Covilife Nac-600 |
| Manufacturer | Kachhela |



₹ 483 / PieceGet Latest Price
| Strength | 140mcg |
| Packaging Size | 7ml |
| Manufacturer | Intas |
| Packaging Type | bottle |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 250 / PieceGet Latest Price
| Bottle Type | Plastic |
| Usage/ Application | Dry Cough |
| Usage/Application | Personal |
| Product Type | API |
| Packaging Size | 8 Lozenges |
| Syrup For | Adults |
| Grade Standard | Super |



₹ 264.72 / STRIPEGet Latest Price
| Packaging Size | 10 Tablets |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Composition | Fexofenadine |
| Treatment | Treatment OF Allergic Skin Conditions |
| Packaging Type | Stripe |
| Brand | Allegra |
| Form | Tablet |
| Strength | 120mg |



₹ 420 / PIECEGet Latest Price
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Size | 200ml |
| Brand | Budenol-F200 |
| Form | Metered dose Inhaler |
| Composition | Budesonide + Formoterol Fumarate Inhaler |
| Manufacturer | Knoll |
| Packaging Type | Box |
| Strength | 200ml |



₹ 331.25 / PackGet Latest Price
| Pack Size | 200 metred Doses |
| Prescription/Non prescription | Non prescription |
| Form | INHELAR |
| Shelf life | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Pack |
| Product Type | Box |
Levosalbutamol
Levosalbutamol is used to relieve symptoms of asthma and chronic obstructive pulmonary disease (COPD) such as coughing, wheezing and breathlessness.
The inhalers are called 'reliever' inhalers as they give you quick relief from breathing problems.
Always keep the inhaler upright during loading of the dose and administration steps.
Dry mouth may occur as a side effect. Frequent mouth rinses, good oral hygiene, increased water intake and sugarless candy may help.
Gargle with warm water after each inhalation to avoid any fungal infections in your mouth and throat.
If you need to use Levosalbutamol more than 3 times a week, it could be a sign that your breathing problem is not well controlled. Talk to your doctor about it.
Inform your doctor if you have a history of heart diseases or if you experience heart racing, headache, or chest pain.
Beclometasone
Beclometasone helps treat inflammation, severe allergies, flare-ups of ongoing illnesses, and many other medical problems that require either reduction of inflammation or suppression of the immune system.
Do not use it more often or for longer than advised by your doctor.
Take it with food to avoid an upset stomach.
Beclometasone can make it harder for you to fight off infections. Notify your doctor if you have any signs of infection such as a fever or sore throat.
Side effects such as mood changes or stomach problems can happen when you start taking Beclometasone. Inform your doctor if this bothers you.
Do not stop taking Beclometasone suddenly without talking to your doctor first as it may worsen your symptoms.

₹ 25 / PieceGet Latest Price
| Manufacturer | Cipla |
| Composition | Levosalbutamol |
| Treatment | Asthma |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Brand | Revolin |
| Form | Amploule |
| Packaging Size | 8 X 5 X 2.5 ml |
| Packaging Type | Packet |
| Strength | 0.31 Mg |

₹ 2251 / StripeGet Latest Price
| Strength | 100mg, 400mg |
| Composition | Doxofylline 400 Mg Acebrophylline 100mg |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Packaging Size | 1 X 10 |
| Brand | Doxtoday-AB |
| Manufacturer | Pharmaroof Pharmaceuticals |
| Packaging Type | Box |
| Form | Tablet |
| Medicine Type | Allopathic |
| Usage/Application | Hospital and prescription drug for asthma |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.

₹ 315 / PieceGet Latest Price
| Strength | 10 ml |
| Brand | Flutiscan-F |
| Form | Liquid |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Size | 10 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | White |
| Composition | Fluticasone Furoate Nasal Spray |
Fluticasone nasal spray is used to treat sneezing, itchy or runny nose, or other symptoms caused by hay fever. It is also used to treat chronic rhinosinusitis with nasal polyps (CRSwNP) in adults. This medicine belongs to the family of medicines known as corticosteroids (cortisone-like medicines)

₹ 2850 / BoxGet Latest Price
| Pack Size | 10*10 Tablets |
| Usage/Application | Hospital |
| Pack Type | Strips |
| Packaging Type | Box |
| Also gives | Third Party Manufacturing |
| Country of Origin | Made in India |

₹ 320 / PieceGet Latest Price
| Packaging Size | 10 ml |
| Brand | Metascan Nasal Spray |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Clinical |
| Form | Liquid |
| Color | White |
| Composition | Mometasone Aqueous Nasal Spray I P |
| Treatment | Skin conditions with inflammation & itching |

₹ 499 / PackGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 2 Pack |
| Strength | 100 mg |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Also gives | PCD Pharma |
| Shelf life | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Asthma
Adults and Adolescents (12 years and older)
SEROFLO-100 Rotacaps: One rotacap twice daily
SEROFLO-250 Rotacaps: One rotacap twice daily
SEROFLO-500 Rotacaps: One rotacap twice daily
Children (4 years and older)
SEROFLO-100 Rotacaps: One rotacap twice daily
COPD
SEROFLO-250 Rotacaps: One rotacap twice daily
SEROFLO-500 Rotacaps: One rotacap twice daily
SEROFLO Rotacaps should only be inhaled with the Cipla Rotahaler/Revolizer device. SEROFLO Rotacaps must not be swallowed.
BENEFITS OF SEROFLO ROTACAP
In Treatment of Chronic obstructive pulmonary disease (COPD)Seroflo 250 Rotacap can help prevent the onset of an asthma attack if it is taken before exercise or exposure to some “triggers”. These may include house dust, pollen, pets, and cigarette smoke. This medicine will allow you to exercise more freely without worrying about getting symptoms such as wheezing, coughing, and shortness of breath. It allows you to live your life more freely without worrying so much about things that set off your symptoms.

₹ 299 / StripeGet Latest Price
| Strength | 200/400/800/801 |
| Packaging Size | 1x10 |
| Dose/Strength | 200/400/800/801 |
| Usage/Application | Personal |
| Packaging Type | 1x10 |
| Brand | Perfinex |
| Active Ingredient | Pirfenidone |
| Chemical Name | Pirfenidone |
| Company | Signature |
| Composition | Pirfenidone 200/400/800/801 |

₹ 250 / StripeGet Latest Price
| Packaging Size | 10x10 |
| Treatment | Bronchitis |
| Composition | N Acetylcysteine N Effervescent |
| Brand | Cyskil 600 |
| Dose | 600Mg |


₹ 170 / BoxGet Latest Price
| Form | Respules |
| Packaging Size | 8 X 5 X 2 ml |
| Brand | Budecort |
| Manufacturer | Lupin |
| Packaging Type | Box |
| Dose/Strength | 0.5 mg |
| Usage/Application | hospital & home usage |

₹ 150 / BoxGet Latest Price
| Brand | Budechem |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Manufacturer | KT Agencies |
| Shelf Life | 2 Months |
| Form | Respules |
| Treatment | Asthama |
| Country of Origin | Made in India |
| Strength | 0.5mg |
| Type Of Medicine | Allopathic |

₹ 137.15 / PackGet Latest Price
| Strength | 20 mcg |
| Packaging Size | 8 X 5 X 3 ml |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Duolin 3 Respules |
| Manufacturer | Cipla |
| Shelf Life | 36 months |
| Composition | Ipratropium Bromide + Levosaibutamol Respirator Solution |
| Treatment | It helps in relaxing the muscles of the air passages and making it easier to breathe. |
| Country of Origin | Made in India |
| Prescription/Non | Prescription |



₹ 80 / StripGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 30 Strip |
| Brand name | Doxtoday |
| Manufacturer | KT AGENCIES |
| Form | Tablet |
| Packaging Size | BOX |
| Composition | Doxyfylline 400mg extend release |
| Uses | Asthma, bronchodilators |
| Packaging Type | 1x10 |
| Strength | 200 mg |
We are engaged in offering this product to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
DR .SIDDHARTH (CEO & TREATMENT ADVISOR)
K T Agencies
4th Floor, Ganjipeth, Shop No 412, R Sandesh Dawa Bazaar Haj House, Central Avenue, Ganjipeth, Berar, Trading Company, GANJIPETH, Nagpur - 440018, Maharashtra, India


















